مطلب شماره ۶۴: همیشه زود دیر می شود

مدارک ما هنوز ناتمام ….

تا نگاه می‌کنی :
وقت اپلای کردن است
باز هم همان حکایت همیشگی!
پیش از آن‌که با خبر شوی
لحظه‌ی عزیمت تو ناگزیر می‌ شود
آی …..
ای دریغ و حسرت همیشگی
ناگهان
چقدر زود
دیر می‌شود!

شعر دستکاری شده قیصر امین پور گویای حال و روز اکثریت ماست. چه آنان که در ترم آخر دوران کارشناسی به فکر اماده شدن برای ادامه تحصیل در خارج می افتند٬ چه آن دسته که در دقیقه نود مشغول آماده کردن سخنرانی یا پوستر کنفرانس هستند و چه آن گروه که در همان نزدیکیهای دوران فارغ التحصیلی (کمی پیش یا پس) از آن به فکر جذب در بازارند٬ همه و همه به خاطر عدم دقت در زمان بندی به مشکلات فراوانی بر می خورند. دو مثال:

ادامه تحصیل: به پروسه آماده سازی مدارک برای ادامه تحصیل که نگاه کنیم می بینیم که جدای از آماده کردن مدارک تافل و جی. آ. ای. و نمرات درسی که زمانی طولانی می برد٬ باید به امورات دیگری نیز مانند آشنایی با دانشگاهها و انتخاب و مکاتبه با آنها و یافتن گروههای تحقیقاتی مناسب اندیشید. در عین حال٬ ترم آخر زمان مناسبی برای جمع و جور کردن یک سابقه علمی و تحقیقاتی مناسب نیست. این تلاشها باید بسیاز پیش از آن صورت بگیرد.

کاریابی: در زمینه کاریابی٬ به کرات دیده ام که بسیاری از دوستان نتورکینگ را با ایمیل زدن به کمپانی ها و افراد و درخواست کار از آنها در ترم فارغ التحصیلی اشتباه گرفته اند. به همین علت و با وجود توانایی های سرشار علمی ناگزیر می شوند مدت زمان طاقت فرسایی را در بازارهای کار به دنبال پیدا کردن شغل دلخواه خود صرف کنند. لازمه کاریابی شروع در زمان مناسب است تا بتوان با گروه (یا شبکه) مربوط به رشته کاری ارتباط حرفه ای پیدا کرد٬ از نیازهای صنعت سر در آورد و توانایی های خود را شناخت٬ رزومه های مناسب هر شغل را آماده کرد و با فوت و فن مصاحبه های کاری آشنا شد.

نمونه های فوق الذکر تنها تعداد کمی از مهارتهایی است که باید بدانها دست یابید و کارهایی است که برای موفقیت کم استرس تر بدانها بپردازید. همه آنها زمان و انرژی زیادی از شما خواهند برد اما در عین حال در موفقیت شما نیز تاثیر به سزایی خواهند داشت. در نتیجه بهتر است که زمانهای زیر را به خاطر بسپارید

چنانچه می خواهید برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید و با فرض آنکه سال اول سال تطبیق در دانشگاه و عادت کردن به سیستم آن و اطمینان از ادامه تحصیل در رشته مورد نظرتان است باید حداکثر از “سال دوم دانشگاه” شروع به آماده شدن کنید. (چه کارهایی را در هر سال انجام بدهید مبحث مطلبی جداگانه خواهد بود)

چنانچه می خواهید برای بازار کار (یا پسا دکترا) آماده شوید و دانشجوی مقطع دکترا هستید باید از سال دوم و چنانچه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستید از ترم دوم شروع کنید.