۸۸: تازه وارد

moving

علاوه بر نیاز به تطبیق با قوانین و محیط جدید٬ یکی از فرصتهایی (خواستم بنویسم یکی از مشکلات اما از دیدم این بیشتر فرصته تا مشکل) که در مهاجرت به شهر و یک کشور تازه به وجود میاد امکان آشنا شدن با افراد جدید و ساختن شبکه جدیدی از اطرافیانه. در غیاب گروه دوستانی که داشتین و نیازهای اجتماعیتون رو در معاشرت با اونها برطرف می کردین٬ در شهر جدید هم نیاز به افراد جدید در اطراف خودتون دارین تا نه تنها با اونها اوقات خوشی رو بگذرونید که از اونها یاد بگیرید و بهشون یاد بدین.

راهکار شما در صورت انتقال به یک شهر جدید چیه‌؟ از چه طریقی با محیط جدید مانوس می شین؟ از چه راههایی برای دیدن آدمها و معرفی خودتون استفاده می کنین؟ کجاها می بینیدشون؟ آیا منتظر می مونید تا خودش اتفاق بیفته؟‌ یا اینکه آگاهانه سعی در شناخت پیرامونتون می کنید؟ خیلی از ما منتظر می مونیم تا اتفاق بیفته٬ و تا مدتها غر این رو می زنیم که توی شهر سابق اینو داشتیم و الان نداریم و … اما راههایی هست که بشه بر اساس اونها آگاهانه با آدمها و در نتیجه با دنیای جدید سریعتر آشنا بشین.

در عصر جدید٬ آدمها خیلی بیشتر از سابق نقل مکان می کنن. این مساله در خارج از ایران و در کشورهای اروپایی و امریکایی هم نمود بیشتری داره. وقتی با افراد با تجربه صحبت می کنید می بینید که خیلی هاشون حداقل ۳-۴ شغل و بالتبع اون شهر و محل سکونتشون رو عوض کردن. بنابراین٬ برای بشر پیچیده امروزی٬ توانایی تطابق سریع با محیط پیرامون٬ هم یک مهارت و هم یک معیار موفقیت به حساب میاد.

در زیر راههای مختلفی رو پیشنهاد می دم که بتونید بر اساس اون سریعتر به دنیای جدید عادت کنین:

۱. با خودتون عهد کنین که هر روز سر صحبت رو با یک غریبه باز کنین. صحبت در مورد هر چیزی می تونه باشه از یک صبح به خیر ساده تا صحبت در مورد آب و هوا. بعد بسته به زمانی که دارین صحبت رو به شهر و فرهنگ اونجا بکشونین و مابین صحبتهاتون هم اشاره کنید که شما تازه واردین و دوست دارین در مورد اونجا بیشتر بدونین.

۲. از طریق اینترنت از مکانهای محبوب شهر جدید سر در بیارین و به اونجاها سر بزنین. در صورت امکان سر صحبت رو با مردم باز کنید.

۳. اگر دونده٬ فوتبالیست یا هنرمندین٬ و یا هر کار دیگه ای که بهش علاقه دارین٬ سعی کنید که آدمهای مرتبط رو پیدا کنید. این روزها در خارج از ایران این کار از طریق وبسایتهایی مانند meetup.com خیلی راحت شده. شما از طریق این وبسایتها می تونید به گروههایی ملحق بشین که در اونها افراد با علاقمندیهای مشابه به فعالیتهای مطلوبشون می پردازن. بسته به منطقه مورد سکونت٬ از گروهای مادرانی که برای بچه هاشون بافتنی درست می کنن تا علاقمندان به برنامه نویسی کامپیوتری خواهید یافت.

۴. غیر از علاقمندیهای خودتون٬ ببینید مکان جدید چه امکاناتی در اختیارتون قرار میده. مثلا اگه از جای گرمسیری به مکان سردسیری نقل مکان کردین٬ سرگرمیها و فعالیتها تفاوت خواهد کرد. فرمولش ساده ست: هر چیز جدیدی رو که ذره ای حس کنجکاویتون رو بر می انگیزه حداقل یکبار امتحان کنید. خوشتون اومد دوباره و اگه خوشتون نیومد اون رو متوقف کنید و سراغ فعالیت بعدی برین.

۵. از شبکه هم کاران٬ هم کلاسیها٬ دوستان برای ارتباط و وصل شدن به آدمهای جدید استفاده کنید.

۶. مهمونی بدین و از کسانی که دعوت کردین بخواین یکی دو تا از دوستانشون رو هم با خودشون بیارن.

فرصتها و آدمهای جدید کم کم شما رو به فرصتها و آدمهای جدید وصل خواهند کرد. بعد از یک مدت٬ شما باید شبکه ای از افراد مختلف رو در کنار خودتون داشته باشین که با اونها در فعالیتها و برنامه های مختلف شرکت کنید. توجه کنید که محدود کردن خودتون٬ مثلا فقط به جمع ایرانیها٬ شما رو از تمام چیزهایی که گروههای دیگه می تونن در اختیارتون قرار بدن محروم می کنه٬ و همینطور عده زیادی رو از شناخت شما و استفاده از تجربه هاتون.

نکته نهایی اینکه شناختن آدمهای جدید هیچگاه متوقف نمیشه. شما همیشه می تونید فعالیتهاتون رو با گروهی تقلیل بدین و به کار جدیدی برسین که به نظرتون جالبه. در تهایت٬ شما هستید که دوستان جدیدی برای خودتون دارین٬ تجربه های جدید رو آزمودین٬ و در دنیایی با معناتر و پربارتر زندگی می کنید.