۹۰: زمانهای تلف شده!

7-ways-your-wasting-time
گفته می شه یکی از تفاوتهای بارز میان آدمهای موفق و بقیه در فعالیتهاییه که ساعت ۸ تا ۱۰ شب انجام می دن. این زمان می تونه به نگاه کردن به تلویزیون سپری باشه یا با ورزش کردن. میشه اون رو صرف وبگردی های بی هدف کرد یا برای روز بعد آماده شد٬ مهارت جدیدی یاد گرفت٬ کتاب خوند و یا از مصاحبت یک دوست هوشمند لذت برد.

متفاوت از زمانهایی مانند ۸ تا ۱۰ که میشه براشون برنامه ریزی کرد٬ یک سری زمانهای دیگه ای وجود دارن که به نظر بی استفاده می مونن و هدر میرن یا به بطالت گذرونده میشن. وقتی خودتون رو به یک نفر معرفی می کنید٬ هنگامی که با یک دوست و همکار گپ کوتاه مدتی می زنید٬ هنگامی که همراه بازدید کننده از گروه یا دپارتمانتون هستید٬ وقتهایی که با یک غریبه صحبت می کنید٬ زمانهایی که با دانشجویان و اساتید گروههای دیگه در دانشگاه خودتون و یا مثلا کنفرانسها سر می کنید٬ زمانهایی هستند که٬ با وجودیکه اکثر ما به کشتنشون می دیم٬ می تونن حتی فراتر از زمانهای قابل برنامه ریزی برامون مثمر ثمر باشند. اثرات مثبت زمانهای مرده رو خیلی زود خواهید دید اگر به اهمیتشون پی ببرید و به طور هدفمند ازشون استفاده کنید چرا که اونها راه دیگه ای برای وصل شدن به آدمها و درنتیجه وصل شدن به فرصتها رو در اختیارتون قرار می دن.

دوستی تعریف می کرد که وقتی از هر دری با منشی گروه صحبت می کردیم ازم پرسید که برنامه م برای آینده چیه. بهش گفتم که به فعالیتهایی علاقمندم که تکنولوژی رو از دانشگاه به صنعت انتقال بده. به فکر رفت و گفت خیلی جالبه چون یکی اینجا هست که همین کارها رو انجام می ده و خیلی هم توی کارش خبره ست. بعد اسم و مشخصاتش رو داد. من هم باهاش تماس گرفتم و با هم قرار یک ملاقات با این شخص رو گذاشتم. منشی گروه به دلیل تجربه کاری قبلیش در یه جای دیگه از دانشگاه آدمهایی رو می شناخت که دقیقا همونهایی هستند که من نیاز داشتم ببینم.

مورد دوم هنگامی بود که تصمیم گرفتم به جای شوخی و خنده با هم گروهی ها از کارمون باهاش صحبت کنم و از کارهاشون سر در بیارم. صحبتهایی که منجر به یاد گرفتن راههایی شد که که بدون دونستن اونها باید ساعتها و روزها وقت خودم رو روی یک مساله میزاشتم.

شما چه زمانهای مرده ای دارید؟ در حال حاضر چگونه ازشون استفاده می کنید؟‌ آیا این زمانها قابلیت این رو دارند که به شما در رسیدن به اهدافتون کمک کنند؟‌ اگر جواب آری است٬ چه تغییراتی در طریقی که اونها رو سپری می کنید باید بدید؟