۹۱: آیا من پذیرش می گیرم؟‌!

Wordle Collage

 

دوستان سلام. من لیسانس رشته …. رو در سال …. با معدل …. گرفتم. نمره زبانم …. و نمره GRE من … است. دو تا مقاله در … و ۳ تا مقاله کنفرانسی دارم. می خواستم بدونم آیا به نظر شما میشه با این شرایط پذیرش گرفت؟!

در چند وقت گذشته پستهایی مشابه پست بالا در گروه دفعات دیده شده از طرف دوستانی که علاقمند هستند که خلاصه کارهاشون توسط افراد با تجربه تر مورد بررسی قرار بگیره تا ببینن که شانس برای پذیرش دارند یا نه. در این پست این موضوع رو به تفصیل بررسی می کنیم که شما در چه شرایطی برای گرفتن پذیرش شانس دارین با این امید که راهکاری باشه برای همه کسانی که در آینده اقدام می کنن. قبل از شروع توضیح بدم که در این پست و تمامی پستهای دیگه این گروه منظور از پذیرش٬  پذیرش همراه با fund هست مگر اینکه به طور اخص به چیز دیگه ای اشاره بشه. انواع fund یا شیوه های تامین هزینه دانشجو در گذشته و در پست مستقلی توضیح داده شده (http://shoreshshafei.com/49/).

به طور واضحی و در حالت کلی اگر شما معدل خیلی بالایی دارید (نمرات خیلی خوبی توی درسهاتون گرفتین)٬ نمره toefl و GRE شما از نمرات خواسته شده توسط دانشگاه خیلی بالاتره٬ و مدارک شما مانند CV به خوبی آماده شده و SOP خیلی خوبی نوشتین (با استانداردهای کشوری که براش اقدام می کنید) شانس پذیرش شما خیلی بالاست. بر اساس تجربه شخصیم تعداد قلیلی ار ایرانی ها در این دسته قرار می گیرن. در عکس اون حالت اگر نمره معدل شما خوب نیست (با توجه به آنچه requirement های دانشگاه مقصدتون به حساب میاد)٬  نمره زبان یا GRE شما پایین تر از نمره خواسته شده توسط دانشگاه مقصده٬ و در هیچ زمینه ای برتری خاصی نسبت به بقیه کاندیداها ندارید٬ شانس پذیرش شما صفر نیست اما خیلی خیلی کمه. دسته قلیلی در این گروه قرار می گیرن.

اکثریت دسته سومی هستند بینابین دو گروهی که در بالا بهشون اشاره شد. این مطلب هم به درد همین گروه می خوره. برای اینکه شانس پذیرشتون رو بالا ببرید:

۱. نمرات GRE و زبان (IELTS یا TOEFL) مهترین ملاکهای گرفتن پذیرشن. هر چقدر نمره شما از نمره خواسته توسط دانشگاه مورد نظر بالاتر باشه شانس بیشتری٬ تصاعدی و نه خطی٬ برای پذیرش دارین.

۲. نمرات دوره لیسانس شما مهمه. اگر معدلتون خوبه که چه بهتر. اگر دانشجوی سالهای اول لیسانس هستید که می دونید باید چیکار کنین! اگر معدل خوبی ندارین نمره خوب  GRE  معدل رو جبران می کنه. روشون بیشتر وقت بزارین. اگه لازمه دوباره امتحان بدین.

مهم:  معدلتون رو با روش درست به مقیاس ۴ تبدیل کنید که بهتون ظلم نشه (۱۶ از بیست معادل ۳ از ۴ نیست!).

 

۳. در مورد CV , SOP: اونها  رو در فرمت مناسب و با محتوای مناسب آماده کنین. CV خوب کارتون رو خیلی تسهیل و یک SOP خوب شما رو از بقیه متمایز می کنه. روشون وقت بزارین و سعی کنید تا در کوتاه مدت کار کردن روی CV تون٬ نوشتن یک SOP خوب٬ و تماس با اساتید ممکنه شانس شما رو افزایش بده.

مهم: وقتی از بهینه کردن مدارکتون مانند CV و SOP یا نوشتن ایمیل و تماس با اساتید می گم به این معناست که مدارک شما باید طبق استانداردهای اینجا آماده بشه نه اون چیزی که خودتون فکر می کنید مناسبه. همینطور نامه ای که می فرستید باید برای یک استاد خاص نوشته شده باشه نه اینکه یک نامه رو برای صد تا استاد forward کنید. از mass mail زدن بپرهیزید. 

۴. توصیه نامه: شما احتمالا به ۳ توصیه نامه احتیاج دارین. اگر شما از طرف آدم شناخته شده ای در رشته مورد علاقه تون توصیه بشید شانس پذیرش شما بالا میره. توصیه نامه های بد (کوتاه٬ عمومی و بدون پرداختن به شخص شما و با انگلیسی ضعیف) شانس شما رو کاهش می دن.

مهم: این تنها کاریه که بقیه باید براتون انجام بدن. برای اینکه با خیال راحت بتونید بهترین توصیه نامه ها رو آماده کنید٬ هر چه زودتر باید اقدام کنین. توصیه نامه ها رو به افراد آگاه بدین که بخونن و براتون تصحیح کنن. 

۵. اگه استادی رو می شناسید که بهتون توصیه کرده که برای گروهش اقدام کنید یا اسمش رو در application تون ذکر کنید٬ شانس پذیرش شما بالا میره. اگر سابقه تحقیقاتی مرتبط با یک گروه خاص دارین٬ یا دوستانی دارین که می تونن مورد شما رو به طور مشخص با اساتید دپارتمان مطرح می کنن با اون گروهها یا با اون دوستان تماس بگیرین.

مهم: شناسایی اساتید٬ بررسی کیفیت کارهاشون٬ و ارتباط اصولی رو با اونها تمرین کنید و یاد بگیرید. همیشه این احتمال وجود داره که به ایمیل شما پاسخ داده نشه با این وجود یک ایمیل که خوب نوشته شده باشه شانس پاسخ داده شدن و برقراری یک ارتباط رو افزایش میده. 

خیلی از ایمیلهایی که من شخصا دیدم خامند و بی اثر. یک ایمیل ننوشته از یک ایمیل بی اثر بهتره!

۶. در انتخاب دانشگاهها خیلی دقت کنید. تعداد خیلی زیادی موسسات با کیفیت با اساتید مجرب و امکانات خوب وجود دارند که ما ازشون بی خبریم و همین بی اطلاعی ممکنه به زیان شما و به نفع اون دسته ای تمام بشه که به اونها آگاهند. خیلی به رنکینگ ها توجه نکنید. در عوض یک راهکار اینه که سعی کنید به جای تکیه به نام دانشگاهها تمرکزتون رو بر نام اساتید بزارین. از دوستانتون در خارج از کشور بپرسید.

به طور مختصر و مفید: تا می تونید نمرات بالایی در زبان و GRE بگیرید٬ مدارکتون (CV و SOP و نامه به اساتید و توصیه نامه ها) رو به روش درست و اصولی آماده٬ دپارتمانها رو با دقت انتخاب٬ و با اساتید مورد علاقتون (هر چه زودتر بهتر) ارتباط موثر و مفیدی برقرار کنید.