۹۵: چگونه دیگران را از نتایج تحقیقاتمان مطلع کنیم؟

Business people discussing work on laptop at a meeting

نتایج و یافته های هر پروژه علمی به عنوان یک “محصول” (product) نیازمند معرفی به مصرف کندگان آن است. نتایج کارهای علمی مانند آزمایش های وقت گیر و طاقت فرسا و یا محاسبات و شبیه سازی های جانکاه و دشوار به همراه همه زمانهایی که صرف انجام آنها می کنیم سود و حاصلی نخواهند داشت چنانچه نتایج آنها در اختیار کسانی که از آن استفاد می کنند قرار نگیرد. هر اثر علمي كه به اطلاع جامعه متخصص آگاه به آن قرار نگيرد به مانند شعري خوانده نشده و يا نقاشي ديده نشده است. هر چقدر هم گيرا و چشم نواز، تا خوانده و یا دیده نشود ارزش واقعي خود را نخواهد يافت و به محک تجربه آزموده نخواهد شد.
راههای تبلیغ یک محصول علمی (مقاله٬ کتاب٬ اختراع و … ) چیست و به چه طرقی می توان جامعه علاقمند را از وجود آن آگاه کرد؟ این مطلب به پاسخ به این پرسش می پردازد.
نکات کلی که باید در نظر بگیرید:
۱. جمعیت هدف را شناسایی کنید:
از خود بپرسید این اثر علمی برای چه کسانی مفید است و چه کسانی از آن سود خواهند برد. پاسخ به این سوال جمعیت هدف شما را مشخص خواهد کرد. برای مثال چون شما نیازمند دیده شدن کارتان توسط افرادی که بازخورد مناسبی برایتان نمی توانند فراهم کنند و یا علاقه یا تخصصی در کار شما ندارند نیستید٬ قاعدتا صفحه شخصی شما روی Facebook جای مناسبی برای اطلاع رسانی در مورد آنها نیست.
۲. در مورد جمعیت هدف آسان گیر باشید:
بدین معنا که خود را محدود به عده قلیلی از افراد مشغول به کار در گرایش تخصصی خود نکنید و تمام رشته ها و شاخه هایی را که به نحوی به کار شما مرتبطند شامل جمعیت هدف قرار دهید.
۳. یک اصل کلی: به کار دیگران همانطور اهمیت بدهید که دوست دارید دیگران به کار شما اهمیت بدهند
چرا که همانند شما٬ گروههای دیگر نیز سخت در تلاشند تا یافته های علمی خود را در اختیار جامعه علاقمند بگذارند.
با در نظر گرفتن نکات بالا٬ از راههای زیر (ترتیب تصادفی است و نه بر اساس اهمیت هر روش) برای شناساندن اثر خود استفاده کنید:
۱. Twitter: حساب تویتری باز کنید که مختص گروه شما و فعالیتهای آن است. دقت کنید که تویتر این امکان را به شما می دهد که چند حساب مجزا داشته باشیپ. مطمئن شوید که همکاران و افراد رشته خود را روی تویتر follow می کنید.
۲. Facebook: روی Facebook صفحه (page) برای گروه خود بسازید. افراد یا like کردن این صفحه به مطالب شما دسترسی خواهد داشت.
۳٫ LinkedIn: کارهایتان را روی LinkeIn به اشتراک بگذارید. بدین طریق تعداد زیادی از متخصصین در رشته شما post های شما را خواهند دید.
۴. مقالات خود را بر روی Research Gate قرار دهید. در عین حال سعی کنید هر از چند گاهی در پرسش و پاسخهای مربوز به رشته خود شرکت کنید. اگر به عنوان مثال مقاله ای از شما می تواند پاسخ مفیدی برای پرسش مطرح شده ای فراهم آورد٬ از ارجاع به آن دریغ نکنید.
۵. وبسایت خود را به روز نگه دارید و نتایج کارهای چاپ شده به همراه اخبار مرتبط با آن را به طور مرتب روی آن قرار دهید. یکی از ساده ترین روشها برای آگاه شدن از فعالیتهای شما و گروهتان دسترسی آسان به یک وبسایت مرتب و به روز است.
۶. ویدیو بسازید: به تازگی توضیح یک کار جدید چاپ شده توسط نویسنده ها در ویدیوهایی کوتاه باب شده است. ژورنالهایی مانند The New Journal of Physics از این روش استفاده می کنند.
۷٫ فرستادن ایمیل به مجلات مرتبط: چنانچه فکر می کنید مطلب ارائه شده توسط شما می تواند مورد توجه وبسایت یا شبکه خبری علمی قرار گیرد انها را توسط یک ایمیل با خبر کنید.
۸. Quora با میلیونها کاربر جایی است که در ان مردم به پرسش و پاسخ در مورد موضوعات مورد علاقه اشان می پردازند. چنانچه علاقمندید مطالب خود را به طیف وسیع تری از علاقمندان بشناسانید به سوالات مرتبط به رشته خود در Quora پاسخ دهید.
۹. خبرنامه: برای گروه خود خبرنامه تهیه کنید. این خبرنامه می تواند شامل خلاصه ای از همه کارهای مهم انجام شده در رشته شما باشد که در آن به یافته های جدید علمی خود نیز می پردازید. شاید به نظرتان این روش کهنه و وقت گیر به نظر بیاید با این وجود بسیاری از صاحب نظران آن را توصیه می کنند.
۱۰. اگر در کارتان از جنبه های فراوان بصری استفاده می کنید می توانید برای خود کانال YouTube بسازید و ویدیوهایتان را در آنجا قرار داده و سپس از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
۱۱. به کار دیگران ارجاع دهید: یکی از بهترین راهای شناخته شدن کارهایتان ارجاع دادن (معقول و منطقی و نه بی دلیل) به کارهای مرتبط دیگران است. بسیاری از گروهها و محقققان با استفاده از امکاناتی مانند Google Scholar یا Web of Science ارجاعات به مقالات خود را کنترل می کنند.