۹۸: مشخصات یک ایمیل خوب به اساتید

152599387

 

با وجودیکه در پروسه apply معمولا همه مدارک شما در ابتدا از زیر دست graduate school دانشگاه رد میشه تا اطمینان حاصل بشه که مدارک شما مانند نمره GRE و زبان حداقل های دانشگاه رو برآورده می کنه و دانشجوها سلیقه ای انتخاب نمی شن٬ با این وجود باز هم تاثیرات توصیه یا حمایت یک استاد راهنما می تونه پروسه پذیرش گرفتن رو تا مقدار زیادی به سود شما تغییر بده. بنابراین ارتباط موثر و مفید با اساتیدی که علاقمند به ملحق شدن به گروههاشون هستین لازمه.

امیدوارم در بحثهایی که در مورد networking در گذشته انجام دادم این نکته مبرهن شده باشه که بهترین نوع ارتباط یک ارتباط طولانی و مستمره که مدت زمانی از شروعش گذشته باشه و طرفین در اون به شناخت کافی از هم رسیده باشن. دانشجو از کارهای علمی و در عین حال شیوه کار استاد شناخت پیدا کرده باشه و استاد با تواناییهای دانشجوی علاقمند آشنا باشه. در مطالب آینده در مورد برقراری ارتباط با گروه های علمی خارج از کشور خواهم نوشت.

با این وجود تنها چند ماه مانده به dealdine ها و برای کسانی که این کار رو در گذشته شروع نکردند توصیه بالا خیلی به نظر مفید نمیاد. در عین حال نیاز به برقراری یک ارتباط حرفه ای با گروههای علمی هم چیزیه که نباید به سادگی ازش غافل شد. درسته که طبق مطلب شماره ۶۳  اساتید دل مشغولی های فراوانی دارند و پاسخ دادن به ایمیلهای شما ممکنه از آخرین اولویتهای اونها به حساب بیاد٬ با این وجود ایمیلی که آگاهانه نوشته شده باشه می تونه شانس پاسخ گرفتن رو تا حدود زیادی بالا ببره.

بر اساس تجاربم در مشاوره تحصیلی٬  وقتی که به قسمت شناسایی اساتید و ایمیل زدن به اونها می رسیم٬ سعی کنید ایمیلی که آماده می کنید خصوصیات زیر رو داشته باشه تا از بیشترین شانس پاسخ گرفتن برخوردار بشه:

۱. پیام را کوتاه و مختصر و مفید منتقل کند. خیلی بلند و در عین حال خیلی کوتاه نباشد. (۳ تا ۴ پاراگراف متوسط مناسبه)

۲. به انگلیسی سلیس و روان٬ و بدون غلط گرامری و املایی نوشته شده باشد.

۳. برای هر گروهی که ایمیل فرستاده میشه٬ تاکید می کنم برای هر گروه جداگانه تحقیق صورت بگیرد و حداقل یک پاراگراف از ایمیل بر اساس شناخت و علایق مشترک با گروه مورد نظر نوشته شود. این همون قسمت از ایمیله که استاد مورد نظر رو مطمئن می کنه که گروهش با شناخت انتخاب شده و ایمیل یکسانی به چند صد نفر دیگه فرستاده نشده.

۴. به طور واضح٬ باز هم کوتاه و مختصر٬ تواناییهای مرتبطتان با فعالیتهای تحقیقاتی گروه مورد نظر را بیان کند. در حقیقت قسمتی از ایمیل باید به این سوال پاسخ بده که : جذب من برای گروه شما چه منافعی خواهد داشت؟

۵. با یک نتیجه گیری واضح و مشخص ایمیل به پایان برسد. همزمان چندین سوال نپرسید و برای چندین position یا حالت مختلف تحقیق نکنید. ایمیل شما باید حاوی تنها و تنها یک پیام باشد.

۶. مشخصات خود از جمله ایمیل یا شماره تلفن خود را در آخر ایمیل قرار دهید.

۷. نمرات GRE و زبان خود را قید کنید تا استاد مورد نظر مطمئن شود که شما حداقل نیازمندیها requirement ی دپارتمان آن را تامین می کنید. این نکته هم به استاد اطمینان خاطر می دهد٬ هم این تلقی را به وجود می آورد که شما با مطالعه همه جوانب به تماس با ایشان اقدام کرده اید.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید آن است که انتظار شما از اولین ایمیل و مکاتبه امکان برقراری گفتگوهایی باشد که در شما استاد مورد نظر را با تواناییهایتان آشنا کنید و اثر مثبتی از خود به جای بگذارید. در عین حال این روابط می تواند به شناخت شما از امکانات گروه برای رشد علمیتان نیز بینجامد. انتظار گرفتن پذیرش در ایمیل اول نه انتظاری محال اما غیر منطقی است.