۹۹: برای گرفتن پذیرش چه نمره GRE باید بگیرم؟

fred

 

با در نظر گرفتن اینکه نمره امتحان GRE عملا مهمترین ملاک (شرط لازم و نه کافی) برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای معتبر خارجی و مخصوصا امریکایی است٬ با این وجود گمانه زنیها در مورد اینکه بهترین نمره ای که باید کسب کنید فراوان است. با وجود اطلاعات موثق روی اینترنت باز هم بازار شایعات داغ و یا بی خبری در مورد آن زیاد است. اهمیت نمره GRE و همینطور عدم آگاهی کافی در این مورد باعث شد دست به تحقیق مختصر و مفیدی بزنم تا مشخص کنم که برای پذیرش گرفتن دانشجویان در موسسات مختلف چه نمره ای لازم است. تا زمانی که سیستم GRE عوض نشده باشد و سیستم نمره دهی آن٫ امیدوارم که اطلاعاتی که در اینجا در اختیار شما قرار می گیرد سودمندی خود را حفظ کند.

,بسایت kaptest در این پست به این مساله اشاره می کنه که دانشجویان معمولا در پاسخ این پرسششون که چه نمره ای باید از آزمون GRE بگیرن با دو پاسخ مواجه می شن: یکی اینکه بستگی داره و دومی اینکه هر چقدر بالاتر بهتر! به چی بستگی داره: به رشته تون. سپس به عنوان مثال نمرات GRE پذیرفته شدگان در چند رشته مختلف در چند دانشگاه معتبر امریکایی رو ذکر می کنه با این یاداوری که نمره Verbal که به اختصار اون رو با V  و Quant که به اختصار با Q نشان خواهیم داد بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ قرار می گیرند و میانگین اونها هم چیزی ما بین ۱۵۰ تا ۱۵۲ است. نمره  Analytical writing  که به اختصار با AW نشون داده میشه از ۰ تا ۶ است و میانگین آن ۳/۵.

در رشته های مهندسی میانگین نمره پذیرفته شده ها در دانشگاه برکلی:

V: 161

Q: 162

و برای هاوارد:

V: 161

Q: 165

AW: 4.3

این عددها شاید برای شروع بد نباشه اما سایت magoosh پا رو از این فراتر میزاره و با با در اختیار قرار دادن این infograph که اطلاعات زیادی رو در مورد رشته های مختلف در خود داره کمک زیادی به متقاضی می کنه:‌

good_gre_score-800x4940_1.2

برای دیدن نسخه کامل به این لینک مراجعه کنید. تصویر نمرات متوسط٬ خوب و خیلی خوب رو برای گرایشها و رشته های مختلف نشون میده. برای نمره عالی Verbal و Quant در مهندسی شیمی به ترتیب ۱۶۲ و ۱۶۹ هستند (مجموع ۳۳۱). با این وجود چنانچه شما نمره های خیلی خوب ۱۵۵ و ۱۶۳ را بگیرید (مجموع ۳۱۸) همچنان شانس پذیرش بسیار بخوبی خواهید داشت.

این جدول از وبسایت GRE به شما ایده خیلی خوبی از توزیع نمره های Verbal و همینطور Quant برای رشته های مختلف و در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ رو به دست میده. به عنوان مثال در رشته Materials یا مواد در بخش مهندسی شما می بینید که ۲۰ درصد شرکت کنندگان نمره Verbal شون مابین ۱۵۰ تا ۱۵۴ است و در قسمت Quant حدود ۳۰ درصد نمره ای مابین ۱۶۵ تا ۱۶۹ می گیرند (مجموع ۳۱۵ تا ۳۲۳). بنابراین با توجه به این نمرات باید کسانی که در رشته مواد رقابت می کنند نمره خود را حداقل حول و حوش ۳۱۵ نگه دارند تا توانایی رقابت با بقیه را حفظ کنند.

 

در لینک دیگه ای از وبسایت magoosh شما می توانید به نمره های میانگین نمرات Verbal و Quant امتحان GRE رو به ترتیب رتبه بندی دانشگاهها می تونید ببینید.

برای نمره Verbal رشته های مهندسی این جدول

Screen Shot 2015-10-20 at 6.28.58 PM

 

و نمره Quant همین رشته ها بر اساس رتبه بندی دانشگاهها این جدول رو ببینید:

 

Screen Shot 2015-10-20 at 6.29.09 PM

نگاهی به اطلاعات و بقیه مطالبی که در لینکهای بالا هست می تونه شما رو به یک جمع بندی در مورد نمره ای که برای GRE لازم دارید برسونه. نتایج من به این صورته:

۱. GRE با مجموع زیر ۳۰۰: حتما دوباره امتحان بدین.

۲. GRE بین ۳۰۰ تا ۳۱۰: می تونید ریسکش رو بپذیرید اما توصیه می کنم که شما هم دوباره امتحان بدین.

۳. GRE با مجموع مابین ۳۱۰ تا ۳۱۵: در محدوده معقولی هستید. احتمالا بر اساس نمره GRE بهانه آنچنانی برای رد کردنتون نباید داشته باشن. سعی کنید بقیه مدارکتون مانند توصیه نامه ها یا CV تون به بهترین شکل ممکن آماده شده باشه.

۴. GRE ۳۱۵ به بالا: شانس خوبی دارید و بالای میانگین قرار گرفتین. توصیه می کنم حتما روی بقیه مدارکتون با وسواس کار کنید چون امکان داره پذیرش شما رو ۲۰-۳۰ مرتبه از لحاظ ranking دانشگاهی بهبود ببخشه.

در آخر باید یادآوری کنم که در عین حالی که نمره GRE مهمترین قسمت application package شماست به تنهایی نمی تونه باعث پذیرش گرفتن شما بشه. بنابراین اطلاعات بالا نیابد به غلط تفسیر بشن. (مثلا اینکه در صورت گرفتن نمره ۳۱۵ یا بالاتر حتما انتظار پذیرش داشته باشین.)